פאנלים סולאריים: אנרגיה ירוקה ומשתלמת במיוחד!

פאנלים סולאריים מייצרים חשמל בצורה ירוקה לחלוטין, שקטה ונקייה - וגם מייצרים לך הכנסה פסיבית. לכל המידע על הדרך הכי יעילה וירוקה ולסייע לסביבה ולהרוויח
פאנלים סולאריים

תוכן עניינים

יש לכם גג גדול ולא מנוצל? רוצים לעשות כסף ועל הדרך לעזור לסביבה? נא להכיר – פאנלים סולאריים על הגג • מדובר בהשקעה כספית שתחזיר את עצמה תוך 4 שנים ותכפיל את עצמה תוך 8 שנים • מה זה בעצם אנרגיה סולארית ולמה כדאי שיהיו לכם פאנלים סולאריים על הגג? התשובות לכל השאלות במאמר הבא

אנרגיה סולארית היא אנרגיה שמקורה בקרינת השמש. מדובר באנרגיה חלופית ומתחדשת, שאינה תלויה במשאבים חומריים. האנגריה הסולארית מתהווה מתהליכים טבעיים, מתחדשת ואינה מתכלה. כלומר, הפקת האנרגיה אינה תלויה במשאבים חומריים אשר עלולים להיגמר, אלא, בקרני השמש – משאב שלא ייגמר לעולם. פאנלים סולאריים ממירים את קרינת השמש לחשמל. בשנים האחרונות, שימוש באנרגיה סולארית נעשה שכיח. אזורים רבים ברחבי העולם עושים שימוש בפאנלים סולאריים המפיקים חשמל.

שימוש בפאנלים סולאריים טומן בחובו יתרונות רבים ומשתלמים. השקעה כספית בפאנלים סולאריים, תחזיר את עצמה תוך 4 שנים ותכפיל את עצמה תוך 8 שנים! כמו כן, תקבלו הקלות מס משמעותיות ומימונים בנקאים גבוהים במיוחד. בנוסף לכל היתרונות שצוינו, תזכו לשמור על איכות הסביבה ולעזור במאבק כנגד ההתחממות הגלובלית.

אז למה כדאי לכם להתקין מערכת סולארית של פאנלים על הגג? ואיך תעשו מזה כסף?

יתרון מספר 1 – פאנלים סולאריים הם מקור החשמל המשתלם ביותר

עד לפני מספר שנים בודדות, התבצע שימוש בחשמל הנוצר על ידי מקורות מזהמים בשל מחירו הזול. כיום, שימוש באנרגיה סולארית זול יותר. האחראים הישירים לכך הם הפאנלים הסולאריים. עלות ייצור חשמל באמצעות פאנלים סולאריים נעשה זול ומשתלם יותר עם השנים.

המחיר הממוצע בישראל, לייצור קוט"ש (קילוואט לשעה – גודל שימושי למדידת צריכת אנרגיה) על ידי פאנלים סולאריים נמדד במחיר של 8.7 אגורות בלבד. מחיר זה זול משמעותית מייצור חשמל על ידי מקורות מזהמים. לשם השוואה, מחיר ייצור קוט"ש על ידי שימוש בגז טבעי נמדד במחיר ממוצע של 27 אגורות – פי 3 מעלות ייצור חשמל על ידי הפאנלים הסולריים.

חשוב לציין, כי למיקום ולגודל המערכת הסולארית יש משמעות לעלות ייצור החשמל. אזור בעל קרינת שמש חזקה ותנאים אידאליים (כמו קור עם שמש חזקה או עננות נמוכה) מאפשרים ייצור חשמל בעלות נמוכה יותר. למרות זאת, יצור חשמל סולארי זול משמעותית מייצור חשמל על ידי מקורות מזהמים.

למה מחירם של הפאנלים הסולאריים ירד בצורה משמעותית, ואיך הסינים קשורים לזה?

מחירי הפאנלים הסולאריים ירדו ממספר סיבות. העיקריות שבהן, מקורן בהכרה והמעבר לשימוש באנרגיות ירוקות ותיעושן – במיוחד בסין. לפני מספר שנים החליטו הסינים להרחיב את השימוש באנרגיה הסולארית. הסינים הבינו את חשיבות הנושא ופעלו בהתאם. הם החלו לעודד מפעלי ייצור של פאנלים סולאריים, מה שיצר היצע עצום. כידוע, היצע גדול של מוצר מוזיל את מחירו.

סיבה נוספת להוזלת המחירים היא התייעלות בהליכי ייצור הפאנלים. הרכיב המרכזי בפאנל סולארי הוא הסיליקון – 90 אחוזים ממחיר הפאנל נגזר מייצור הסיליקון! לפני מעל ל-10 שנים, החל ייצור מסחרי רב של סיליקון לטובת פאנלים סולאריים ומחירו צנח ב-95 אחוזים. לכן, צנחו גם מחיר הפאנלים הסולאריים. גורם נוסף להוזלת מחירי הפאנלים הסולאריים קשור בהתפתחויות טכנולוגיות שאפשרו ניצול מרבי של הפאנלים. כיום, פאנל סולארי מייצר 500 וואט במקום 330 וואט – הפאנל הסולארי שלכם היום שווה יותר!

יתרון מספר 2 – תשואות גבוהות והסכם מול המדינה

כיום, קיים הסדר עם המדינה לגבי רכישת ייצור חשמל סולארי עם תשואות גבוהות. מכאן, נבחן לרגע את עולם ההשקעות והתשואות הניתנות במקרים שונים. השקעות בחיסכון ארוך טווח בבנק או השקעות במדדי בורסה מפיקות בממוצע תשואות של עד 10 אחוזים. בנוסף, חשוב לציין כי ההשקעות הללו נתונות בסיכון, וניתן גם להפסיד כספים עקב חוסר יציבות בכלכלה או בבורסה.

לעומת זאת, כיום קיים הסדר המחייב את ישראל בחוזה מול בעל מערכת הפאנלים הסולאריים. לפי ההסדר, המדינה רוכשת את כלל ייצור החשמל של בעל הפאנלים הסולאריים למשך 25 שנים! כלומר, אדם או גוף, הרוכשים כמות גדולה של פאנלים סולאריים, ימכרו את ייצור והפקת החשמל לקונה אחד למשך 25 שנים – מדינת ישראל, לקוח יציב, אמין וקבוע.

קצת כסף ומספרים

נכון להיום מערכת של 200 קילו וואט, שמותקנת על גג של 1500-2000 מ"ר (מטר רבוע), נמכרת במחיר של כ-600 אלף שקלים. האסדרה הנוכחית שפרסמה רשות החשמל היא תעריפית. כלומר, הבטחת תשלום על כל קוט"ש שהמערכת מייצרת. התעריף כיום עומד על 45 אגורות לקוט"ש למשך 25 שנים. תחשבו שיש לכם מפעל לבקבוקים, ושמישהו מחויב לקנות מכם את כל הבקבוקים שתייצרו למשך 25 שנים. מדהים, לא?

תפוקה ממוצעת של קילו וואט מותקן בישראל היא 1700 קוט"ש (על פי מחקר של חברת תשתיות אנרגיה "בלומברג", שהתפרסם בשנת 2004).  לכן, מתקן פאנלים סולאריים של 200 קילו וואט,  ייצר 340 אלף קוט"ש, שיהוו הכנסה שנתית של 153 אלף שקלים! התשואה המיוחדת הזאת, תעמוד על כ-25 אחוזים בברוטו. במילים האחרות, ההשקעה הכספית בפאנלים הסולאריים, תחזיר את עצמה תוך 4 שנים ותכפיל את עצמה תוך 8 שנים!

יתרון מספר 3 – מתבאסים לשלם מס הכנסה? כדאי שתתקינו פאנלים סולאריים

בואו נבחן את תשלומי המס במדינה. כיום, ככל שתעבדו קשה יותר ותרוויחו משכורת חודשית גבוהה יותר , כך אחוז המס ממשכורתכם יגדל ותשלמו יותר. במקרים של משכורות גבוהות במיוחד, אחוז מס ההכנסה עלול להגיע ל-40 אחוזים ואפילו ל-50 אחוזים! במקרה של ייצור חשמל סולארי, המצב שונה. מדינת ישראל מעודדת יצרנים ובמיוחד יצרנים פרטיים של חשמל על ידי פאנלים סולאריים. אם אתם מוגדרים על ידי המדינה כיצרני חשמל סולארי ביתי, תיהנו מהטבות מס משמעתיות.

הפנאלים הסולאריים שמקנים לכם הטבות מס

במדינת ישראל קיים חוק עידוד השקעות הון באנרגיה ירוקה. לפי חוק זה, אם אתם מוגדרים על ידי המדינה כיצרני חשמל סולארי ביתי אתם זכאים להקלות מס. הכנסתכם החודשית נמדדת בסכום של עד 24 אלף שקלים – אתם פטורים מתשלום מס! במקרה של הכנס חודשית של 24 אלף שקלים עד 100 אלף שקלים, תשלמו מס של 10 אחוזים בלבד – במילים אחרות, תקנו פאנלים סולאריים פעם אחת ולא תשלמו יותר מס!

יתרון מספר 4 – אין לכם מספיק כסף לפאנלים? אל דאגה – הבנקים יעזרו

אנשים רבים מחפשים השקעות בעלות תשואות גבוהות ובטוחות. במידה ואין להם מספיק כסף הם פונים לבנקים לצורך בקשת הלוואה. כבר הבנתם שייצור חשמל סולארי הוא השקעה ראויה ומומלצת. אבל, כדי להקים ולרכוש פאנלים סולאריים לייצור חשמל יש צורך בהרבה כסף. לכן, במידה ואין לכם את הסכום הנדרש לרכישת פאנלים סולאריים, תפנו לבנק לצורך בקשת הלוואה. בדומה להשקעות אחרות.

כידוע, בנקים אינם מאפשרים קבלת הלוואות בקלות. הם צריכים הבטחה לכך שיקבלו את כספם בחזרה. בנק מאשר אחוז מימון להשקעה מסוימת לפי אמונתו בהצלחת ההשקעה. לדוגמה, בנקים ממנים עד 50 אחוזים בהשקעה בתחום הנדל"ן. לעומת זאת, בנקים אוהבים לממן השקעות בתחום מערכות ופאנלים סולאריים. הם מאפשרים מימון של עד 100 אחוזים! כמו כן, הריבית להלוואה זאת תלויה במצב הפיננסי שלכם. אך בממוצע הריבית הנדרשת היא כ-1.5 אחוזים.

כמה כסף ניתן להרוויח בעזרת מימון בנקאי של עד 100%?

לדוגמה, נניח ותרצו לקנות גגות להתקנת פאנלים סולאריים ואת המערכת עצמה – ונאמר שעלות הקנייה נמדדת ב-200 אלף שקלים ושהבנק אישר מימון של 75%, כלומר 150 אלף שקלים. בהנחה והריבית על ההלוואה היא 1.5 אחוזים, התשלום הנוסף אותו תצטרכו להחזיר הוא 2,250 שקלים. כנכתב לעיל, תשואת ההשקעה במערכת סולארית היא 25 אחוזים. כלומר לאחר כמה חישובים פשוטים, אתם בעלי המערכת הסולארית, תחזירו את השקעתכם במערכת ותתחילו להרוויח כסף נוסף לאחר כ- 3.5 שנים!

יתרון מספר 5 – גם משתלם וגם עוזר לסביבה

בשנת 2013, התכנס פאנל בין ממשלתי לשינוי האקלים (IPCC). הפאנל קבע שהסיבה המשמעותית ביותר להתחממות הגלובלית בכדור הארץ מאמצע שנות העשרים ועד היום, היא הפעולות של בני האדם. העולם המתועש אחראי על פליטת גזי חממה רבים שמקורם בשימוש ושריפה של דלקים פוסיליים (או בשמם השני דלקים מאובנים) – חומרים ומשאבים הנוצרים באופן טבעי כמו נפט וגז, המכילים כמויות גדולות של פחמן. גז החממה המרכזי שנפלט משימושים אלה, הוא פחמן דו-חמצני (CO2). פחמן דו-חמצני מסכן, מזהם ואחראי ישיר להתחממות כדור הארץ. כמו כן, הוא תוצר לוואי של ייצור החשמל בתחנות הכוח המוכרות לנו.

על מה משפיעה ההתחממות הגלובלית?

להתחממות כדור הארץ השפעות שליליות רבות. הטמפרטורות על פני כדור הארץ עולות מידי שנה וגורמות להמסת קרחונים המאיימים להציף ערים שלמות ולשנות יבשות. מינים של בעלי חיים נכחדים ומקורות מים מתייבשים. בנוסף, ההתחממות הגלובלית יוצרת שינויי אקלים קיצוניים. בשל כך נוצרות תופעות טבע ייחודיות ומסוכנות, כמו: היווצרות גלי צונאמי, שינוי זרימת המים באוקיינוסים, גלי קור קיצוניים ואף התפשטות של מחלות ביולוגיות.

לדוגמה, שנת 2019 היא השנה השנייה בדירוג השנים החמות ביותר מאז תחילת המדידות בשנת 1880. בעקבות כך, חוקרים רבים הסיקו כי יש צורך עז לייצור אנרגיה בדרכים חלופיות וירוקות, במטרה לא להחמיר את בעיית ההתחממות.

הסביבה חשובה לכם? השתמשו בפאנלים סולאריים!

כאשר תייצרו חשמל באמצעות אנרגיה סולארית לא תפלטו פחמן דו-חמצני לאוויר. אלפי טונות של פליטת גזי פחמן דו-חמצני לאוויר יחסכו – כך תמנעו את התקדמות זיהום כדור הארץ וההתחממות הגלובלית! לשם ההשוואה, בתחנות הכוח מבוססות שימוש בגז טבעי ייצור קוט"ש בודד פולט לאוויר 392 גרם פחמן דו-חמצני. במערכת של פאנלים סולאריים ניתן לייצר 340 אלף קוט"ש בשנה ולחסוך כ-130 טונות של פליטת פחמן דו-חמצני ואלפי טונות ברחבי העולם! לכן, שימוש בפאנלים סולאריים משתלם במיוחד, מונע פגיעה בהתחממות הגלובלית ומטיב עם הסביבה.

יתרון מספר 6 – חברת חשמל מעלה את המחירים? תייצרו לבד

במדינת ישראל, קיים מונופול על אספקת החשמל במדינה – חברת החשמל הארצית. מחירי החשמל מורכבים ממשתנים רבים ולאזרחים אין שליטה על עליית מחירי החשמל במדינה. במשך השנים במדינה, נמדדו עליות במחירי החשמל וכך גם בשנת 2019. אך שינוי זה לא חייב להשפיע עליכם – תתקינו פאנלים סולאריים! כאשר אתם צורכים חשמל אך ורק מן המערכת הסולארית הביתית שלכם, אינכם תלויים בעליית מחירי החשמל. המחיר היחיד שאתם צריכים לשלם, ידוע מראש – מחיר מערכת הפאנלים הסולאריים אותו השקעתם.

נוסף על כך, אתם בעלי מערכת פאנלים סולאריים נהנים מעצמאות אנרגטית. אתם האחראים היחידים על ייצור החשמל. אינכם תלויים בהחלטות המדינה, כמו לדוגמה: עליית מחירים, הפסקות חשמל יזומות או תקלות אספקת החשמל לביתכם. בנוסף, במידה ואינכם חיים בסביבה שמחוברת לחשמל (בטבע או קרוואנים ניידים) – אין בעיה.  שימוש בפאנלים סולאריים מספקים אי תלות באספקת החשמל הארצית. כמו כן, אין לכם צורך בשימוש באמצעים מזהמים המספקים חשמל כמו גנרטור. אתם גם אחראיים לחשמל שלכם וגם תורמים לסביבה!

קבלו הצעת מחיר

מאמרים נוספים

מלאו את הפרטים וקבלו הצעת מחיר