גג סולארי יעיל ויפה: ייצור אנרגיה פוגש עיצוב מתקדם

התקנת גג סולארי בבניין קלה יותר מבעבר • העברת פס הייצור לסין הובילה לירידה במחירי הגגות הסולאריים • גג סולארי מגיע בעיצובים חדשים ומרשימים ביותר • מה צריך לדעת לפני שמתקינים גג סולארי? מהם השינויים שנעשו לאחרונה בישראל בתחום האנרגיה הסולארית? כל המידע במאמר שלפניכם
גג סולארי

תוכן עניינים

גגות סולאריים אינם עוד גושי בטון כחולים ומגושמים. בשנים האחרונות הקונספט השתדרג וכיום הגגות הסולאריים מגיעים במגוון עיצובים מרשימים ביותר. יתרה מכך, ההתפתחות הטכנולוגית הביאה לכך שהגגות מייצרים תפוקה גבוהה יותר של חשמל.

גג סולארי הינו בעל יתרונות רבים, אבל קיימים גם יתרונות משניים רבים מעבר לאספקת חשמל לדיירי הבניין. ולמרות כל זאת, יתרונות רבים עשויים ללכת לטמיון במידה וההתקנה אינה מבוצעת כראוי.

חשוב לדעת שאפשר להימנע מטעויות וליהנות מאנרגיות ירוקות ונקיות יותר. ובניגוד לדעה הרווחת, אפשר אף ליהנות מכמה אלפי שקלים נוספים בחודש בחשבון הבנק שלכם וליהנות מהכנסה פסיבית נאה.

מהם היתרונות של גג סולארי?

חיסכון בעלויות החשמל

פעמים רבות אנו תוהים כיצד חשבונות החשמל שלנו כה גבוהים ויכולים להגיע למאות שקלים בחודש, וזאת למרות העובדה שבמקרים רבים אנו צורכים מעט מאוד חשמל, אם בכלל.

תשלום החשמל כולל גם דמי עלות חודשיים בלי קשר לכמות צריכת החשמל, אך התקנת גג סולארי בבית תוכל לחסוך לכם כסף רב, אפילו אם נעשה שימוש מועט בחשמל.

הסיבה לכך היא שניתן למכור את עודפי יצור החשמל לחברת החשמל, במחיר של 48 אגורות לקוט"ש, מה שלא מתאפשר בשימוש באנרגיה קונבנציונלית.

בנוסף לכך, גג סולארי יחסוך לך בממוצע כמאות שקלים בחודש, ובשנה עשרות אלפי שקלים. לטווח הרחוק המערכת יכולה להוות חיסכון משמעותי של עשרות ואף מאות אלפי שקלים. כמובן שמערכת יקרה יותר וגדולה יותר תהווה הכנסה פסיבית גבוהה יותר.

הגנה על הבניין מפגעי מזג האוויר

יתרון נוסף פחות ידוע של הגג הסולארי הוא שעשוי להגן על גגות הבניין במקום הוא מותקן. הסיבה לכך היא שפאנל סולארי המותקן על הגג מהווה הגנה מפני פגעי טבע פוטנציאליים כמו גשם, שלג, מפולת וכו'. בנוסף לכך, גגות סולאריים סופגים את קרני השמש, וכך פחות שמש פוגעת ישירות בגגות הבניין. מה שגורם לכך שהטמפרטורות בבית יהיו נמוכות יותר בימי הקיץ החמים.

ידידותי לסביבה

גג סולארי מפחית את זיהום האוויר ואת פליטת גזי החממה. מעבר לאנרגיה סולארית חוסך למשק בית בממוצע כ–1.3-1.6 טון של פליטת גזי חממה. יתרה מכך, ייצור חשמל מאנרגיה סולארית דורש כמות נמוכה משמעותית של מים, זאת בהשוואה לאנרגיות קונבנציונליות כמו למשל אנרגיה גרעינית, גז טבעי, פחם וכו'. אנרגיות קונבנציונליות גורמות לבזבוז רב של מים על מנת להפיק חשמל. גם ייצור פאנלים סולאריים גורם לבזבוז של מים, אך בכמות נמוכה משמעותית יותר בהשוואה לחלופות.

העלאת ערך הנכס

גג סולארי יעלה את שווי הנדל"ן של הדירה שלך ביותר מ-3% מערכו הנוכחי. על פי מחקר הנערך בתחום, בתים המותקנים בהם גג סולארי נמכרו מהר יותר בהשוואה לבתים ללא גג סולארי. ערך הדירה יעלה בהתאם לפרמטרים שונים כגון גודל המערכת, גיל המערכת, מחירי החשמל וכו'. גג סולארי חדש הינו בעל ערך גבוה יותר מגג סולארי שהתיישן, ומיצה את הפוטנציאל שלו. ככל שמחירי החשמל יעלו יותר, כך ערכו של הגג הסולארי יהיה גבוה יותר. מחירי החשמל עולים בהתמדה משנה לשנה. המחיר עשוי להיות מושפע גם משוק הנדל"ן המקומי.

עמידות גבוהה ואורך חיים מתמשך

ההערכה היא שגג סולארי הינו בעל אורח חיים של כ-25 שנים בממוצע. עקב התפתחות הטכנולוגיה הסולארית סביר שדגמים חדשים ומתקדמים יותר יהיו בעל אורך חיים גבוה יותר. ההשערה היא שגגות סולאריים חדשים מחזיקים מעמד כ-30 שנים לכל הפחות, ואף לטווח רחוק יותר. גג סולארי עמיד לפגעי מזג האוויר ולמזג אוויר קיצוני. הסיכויים שהמערכת תיפגע הינם נמוכים מאוד והמערכת הסולארית יציבה למדי.

האנרגיה הסולארית הוכיחה את עצמה כעמידה מאוד גם במזגי אוויר קיצוניים.

כל מה שחשוב לדעת לפני התקנה של גג סולארי

על מנת להימנע משפיכת כספים לשווא ולעוגמת נפש מיותרת כדאי לדעת מעט על תהליך ההתקנה. ביצוע ההתקנה בצורה רשלנית עשוי לגרום לכך שתפקוד המערכת הסולארית יהיה לקוי ולאורך חיים קצר יותר.

תכנון מוקדם

חוסר תכנון מוקדם של המערכת הסולארית יביא לכך שהאפקטיביות של הגגות הסולאריים לא תנוצל במלואה. תכנון לקוי או לא מקצועי יביא לפריסה נמוכה יותר של גגות סולאריים בגג הבניין. מה שלמעשה יבוא לידי ביטוי בהמשך בניצול נמוך יותר של אנרגיה, תפוקה נמוכה יותר והכנסה פסיבית נמוכה יותר.

תכנון ראוי של המערכת יאפשר פריסה יעילה יותר של הלוחות הסולאריים על גג הבניין. לדוגמא, תכנון נכון יבוא לידי ביטוי בהצבת הלוחות בזווית יעילה יותר לכיוון השמש עד כמה שניתן. ניתן להציב את הלוחות הסולאריים על גגות שטוחים מתכתיים, רעפים ועוד.

לא צריך גג ענק

אין ספק שהתקנת מערכת גדולה יותר בגג הבניין תביא לתפוקה גבוהה יותר של חשמל ולהכנסה פסיבית גבוהה יותר. עם זאת, יש לקחת בחשבון שהתקנת מערכת גדולה מדי לא בהכרח תטיב עם הלקוח. הסיבה לכך היא שייצור כמויות גבוהות מדי של חשמל לא בהכרח יביא להכנסה גבוהה יותר.

ייצור כמויות גדולות של חשמל גורם לכך שהתעריף פר קוט"ש שיימכר לחברת החשמל יהיה נמוך יותר, ולכן מערכת גדולה מדי עשויה אף להביא להפסד כסף עקב העלות הגבוהה שלה ורווח כספי נמוך יותר.

איטום הגג לפני ההתקנה

טרם ביצוע ההתקנה יש לוודא שלא קיימות בעיות איטום בגג. למעשה, עלות המערכת הסולארית הינה 50% התקנה ו50% עבור החומרים. במידה ויתגלו כשלי איטום טרם או לאחר התקנת המערכת, לא יהיה מנוס מלפרק את המערכת ולהרכיבה מחדש.

משך ההתקנה

זמן ההתקנה הממוצעת של הגג סולארי אורך כ-60 עד 90 יום בממוצע החל מרגע התחלת תהליך ההתקנה.

תחזוקת המערכת

יש לנקות את הפאנלים הסולאריים בגג הבניין אחת לחצי שנה. בנוסף לכך, מומלץ לבצע בדיקה שנתית באמצעות איש מקצוע מוסמך על מנת לבדוק את תקינות המערכת.

איך לבחור מערכת סולארית?

בכל מה שקשור לגגות סולאריים, מומלץ להעדיף מערכות סולאריות מתוצרת סין. סין נחשבת מובילה בתחום האנרגיה הסולארית. יתרה מכך, כדאי לוודא שהפאנלים הסולאריים בעלי דירוג גבוה ולקרוא ביקורות של צרכנים אחרים להתרשמות כללית.

יש להיוועץ באיש מקצוע מוסמך שיבחר עבורך את המערכת הסולארית המתאימה ביותר עבורך ולצרכיך. הבחירה משתנה בהתאם לגודל הגג, תקציב של הלקוח ועוד. חשוב לוודא שרכישת הפאנל הסולארי מהחברה כולל את כל ההוצאות הנלוות כגון ההתקנה עצמה, חיבורי החשמל, אחריות, אישורים נדרשים וכו'.

למי מתאים גג סולארי?

גג סולארי יכול להיות מתאים כמעט לכולם. ניתן להתקין את התשתית הסולארית כמעט בכל סוגי הגגות, גם בגג שטוח וגם בגג רעפים משופע. את הלוחות הסולאריים ניתן להניח גם על גגות מתכת וגגות איסכורית.

גג סולארי יכול להיות מותקן בכל בניין ששטח הפנים של הגג גדול מ-80 מ"ר. המערכת יכולה להיות מותקנת בבית מגורים ובמקומות שונים כמו בתי ספר, בתי כנסת, מוסדות לימוד, עיריות, משרדים, מפעלים ועוד.

עדכוני חוקים ונהלים בתחום האנרגיה הסולארית בישראל

מונה נטו אינו רלוונטי

חשוב לדעת שהרישום להסדרת מונה נטו אינו בתוקף יותר. נכון ל-2021 קיימות חלופות אחרות: הסדרות תעריפיות, מכרז גגות והסדרת ברירת מחדל. מידע נוסף ניתן למצוא באתר רשות החשמל על מנת לדעת מהן האפשרויות הקיימות כיום בכל הקשור להתקנת גג סולארי בביתך.

 הסכמת דיירי הבניין להתקנת גג סולארי

בדצמבר 2020, רגע לפני ההחלטה ללכת לבחירות ולפזר את הכנסת עבר חוק בכנסת שעשוי להקל משמעותית על התקנת המערכת הסולארית. על פי החוק המוזכר, על מנת להתקין מערכת סולארית בבניין משותף אין צורך בהסכמה של כל הדיירים לשם כך.

הסכמה של שני שלישים מדיירי הבניין, למעשה כ-66% בלבד מספיקה על מנת להתקין מערכת סולארית בבניין. לפני כן היה צורך בהסכמה של 100% מדיירי הבניין, מה שהותיר גגות רבים ללא פאנלים סולאריים.

 גם לפני כן היה יכול האדם הפרטי להתקין פאנל סולארי על הגג, אך התנאי לכך היה שההתקנה תיעשה בהיקף מצומצם יותר. לפני החוק הזה, פחות משני שלישים היו יכולים להתקין פאנלים סולאריים על הגג. עם זאת, כמות המ"ר שהיה ניתן להתקין הייתה מוגבלת בהתאם לשטח היחסי.

בנוסף לכך, על בעל הדירה המתקין לפנות לנציגות הבניין 45 ימים טרם התקנת המערכת. בפנייה המוזכרת, יש צורך בפירוט של גודל המתקן, מיקומו ואילו אמצעי בטיחות יינקטו בעת הפעלת המערכת. בעל הדירה יישא בעלויות ההתקנה ובכל ההוצאות והתחזוקה הכרוכה בתפעול המערכת.

החידושים האחרונים בתחום הגגות הסולאריים

כיום, בניגוד לעבר, זה מעולם לא היה קל יותר להתקין גג סולארי. הודות ליכולות היצור הגבוהות של סין בשנים האחרונות וההתפתחות הטכנולוגית הענפה שנעשתה.

יתרה מכך, רגולציה רבה התייתרה וחסמים בירוקרטיים רבים בוטלו או הוקלו משמעותית. הצפי הוא שבשנים הקרובות, ואף בחודשים הקרובים פיתוחים רבים בתחום ייעשו והטכנולוגיה תהיה יעילה, רווחית ורווחת הרבה יותר.

מחירי הפאנלים הסולאריים ממשיכים לרדת בהתמדה ונעשים נגישים יותר למעמד הביניים ולאלו שידם אינה משגת.

רעפי גג אולטרה-יעילים של חברת דאו כימיקלים

גג זה מיוצר על ידי חברת דאו כימיקלים גדולה שממוקמת במישיגן שבארצות הברית. טכנולוגיה זו אינה חדשנית, אך בעבר היעילות שלה הייתה נמוכה ולכן הייתה פחות רווחת.

למעשה, מדובר כאן בגגות סולאריים שבנויים כמו מדרכת רחוב והינם אסתטיים יותר לעין. לא רק שאינם מכערים את גג הבניין, אלא אף יכולים להוות יתרון עיצובי ואסתטי לגג הבניין.

היתרון המשמעותי של גג סולארי מסוג זה שהינו ממיר 13% מאנרגיית השמש לחשמל סולארי. בעוד היעילות הממוצעת של גגות סולאריים אחרים הינה כ-11% בלבד לכל היותר.

אריחים סולאריים

גג סולארי בעל עיצוב מרשים במיוחד ועם התקנה קלה ונוחה יותר. גגות רעפים "זכוכיות" מהממות שיחממו את ביתך באמצעות אנרגיה סולארית.

מדובר על קונספט נחמד מאוד של חברת סולטק השוודית. החברות הסולארית מתפתחות לא רק ביעילות ניצול מהשמש, אלא גם בעיצוב ובאסתטיקה מרשימה הרבה יותר.

גג סולארי זה נותן את האשליה כאילו הגג נראה מכוסה במעין קרח. מעבר לקונספט העיצובי הייחודי של הגג זה, לגג זה ישנם יתרונות ביצועיים על פני מערכות אחרות.

הצורה שבה בנויה המערכת תורמת לחימום של הבית בחודשי החורף וגג סולארי מסוג זה גם מספק מים חמים. לדברי חברת סולטק, גג זה יכול לייצר כ-350 קוט"ש של חום פר מטר מרובע. עשוי להשתנות בהתאם למזג האוויר הנתון ולזווית של הגג.

לסיכום, התפתחות טכנולוגית רבה נעשתה בתחום הסולארי. כיום הגגות הסולאריים מגיעים במגוון עיצובים מרשימים ונעימים הרבה יותר לעין. יעילותם של הגגות הסולאריים גבוהה יותר מבעבר.

יתרה מכך, כיום קל יותר להתקין מערכת סולארית במדינת ישראל עקב הקלות ממשלתיות אשר נעשו לאחרונה. עם זאת, התקנת המערכת צריכה להיות מבוצעת בצורה שקולה ומבוקרת. יש להיוועץ באיש מקצוע על מנת למנוע מטעויות שעשויות לעלות ביוקר ולעוגמת נפש מיותרת.

קבלו הצעת מחיר

מאמרים נוספים

מלאו את הפרטים וקבלו הצעת מחיר